Share

Projekat hitne rehabilitacije infrastrukture II – Konsultanske usluge za projektovanje i vršenje nadzora na projektu mjera zaštite kosina na pruzi Nikšić – Podgorica

Projekat hitne rehabilitacije infrastrukture II – Konsultanske usluge za projektovanje i vršenje nadzora na projektu mjera zaštite kosina na pruzi Nikšić – Podgorica

Info

  • Datum izrade projekta: Mart 2019.
  • Investitor: Željeznička Infrastruktura Crne Gore AD – Podgorica

     

U okviru ovog projekta vršena je provjera stabilnosti kosina na pruzi Nikšić – Podgorica i urađene su mjere sanacije za kosine za koje je utvrđeno da su potencijalno nestabilne. Klasifikacija i rizici za pojavu odrona generalno su podjeljenji u dvije grupacije pojava: nestabilnost same kosine i opasnost od obrušavanja komada koji dolaze iznad kosine (u obliku padanja ili kotrljanja). Obrađene su prioritetne kosine koje su izabrane za prvu fazu sanacije na pruzi Nikšić-Podgorica.

Na osnovu kategorije rizika za svaku pojedinačnu kosinu je definisana mjera sanacije kako bi se rizik, nakon aplikacije mjera, sveo na prihvatljivu mjeru. U većini slučajeva bezbjednost se mogla postići upotrebom standardnih mjera potpore koje podrazumjevaju zaštitne ograde od odrona, armaturne mreže, ankere i torkret. Na nekim posebnim mjestima bile su neophodne specijalne, posebno projektovane mjere. Postizanje stabilnosti u ovim situacijama se postiglo primjenom: prethodno napregnutih krutih geotehničkih sidara, jače putarske mreže i dodatnih nosivih užadi pričvršćenih konektorima za sidra (ankere).

Rješenje uz primjenu zaštitnih barijera, mreža i ankera omogućilo je da se kosine saniraju bez značajnih iskopa i primjene robusne mašinerije koja je mogla izazvati neželjena pomjeranja ili odronjavanja. Pored ovoga, primjenjeni sistem sanacije minimalno je uticao na odvijanje saobraćaja na pruzi. Sa aspekta organizovanja i izvođenja radova primjenjeno rješenje omogućilo je značajnu primjenu lakih ručnih mašina za koje nije bilo potrebno graditi pristupne puteve ili platforme. Takođe, izvođenje skela je minimizovano jer su se radovi uglavnom izvodili uz pomoć radnika koji su pridržani konopcima.